Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
106-110 Howe AvePassaic, NJ 07055
Last Sale Date
Sep 26, 2008
Property Information
Block2157
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2-3SB/26U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.23
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$99,800
6%
Improvement Value:$1,657,900
94%
Total Assessment$1,757,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $72,470 | +3.0% |
| 2024 | $70,378 | +6.5% |
| 2023 | $66,090 | +0.8% |
| 2022 | $65,580 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.