Skip to content

94 Howe AvePassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block2157
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,115
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
19%
Improvement Value:$268,200
81%
Total Assessment$331,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,647+3.0%
2024$13,253+6.5%
2023$12,446+0.8%
2022$12,350+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000

To:

Sq Ft3,115DeedBook 3333, Page 260

Property Sale

Sale
$189,500

From:

To:

Sq Ft3,115DeedBook 3182, Page 49Recorded11/8/2017

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1093, Page 41

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook X152, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1910