Skip to content

25 Leonard Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$68,900
Last Sale Date
May 13, 2004

Property Information

Block2168
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,964
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
25%
Improvement Value:$206,200
75%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,338+3.0%
2024$11,011+6.5%
2023$10,340+0.8%
2022$10,260+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$68,900

To:

Sq Ft2,964DeedBook 792, Page 54

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook W138, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1910