Skip to content

290 Chestnut St.Passaic, NJ 07055

Other Exempt

Last Sale Price
$8,500,000
Last Sale Date
Nov 19, 2013

Property Information

Block2177
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$401,700
6%
Improvement Value:$6,341,000
94%
Total Assessment$6,742,700

Sale
$8,500,000

To:

DeedBook 2402, Page 182

Property Sale

Sale
$7,200,000
DeedBook 860, Page 148