Skip to content

255 Sherman StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block2177
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,011
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,800
27%
Improvement Value:$179,600
73%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159+3.0%
2024$9,866+6.5%
2023$9,265+0.8%
2022$9,193+34.3%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,011DeedBook 3647, Page 113

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook D141, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1930