Skip to content

235 Sherman StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Sep 21, 2016

Property Information

Block2177
Lot62
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,226
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
23%
Improvement Value:$227,500
77%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,134+3.0%
2024$11,784+6.5%
2023$11,066+0.8%
2022$10,980+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook M-127, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1930