Skip to content

231 Sherman StreetPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2177
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,529
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
21%
Improvement Value:$251,100
79%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,107+3.0%
2024$12,729+6.5%
2023$11,953+0.8%
2022$11,861+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930