Skip to content

146 Myrtle Ave.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block2178
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
23%
Improvement Value:$227,400
77%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,179+3.0%
2024$11,828+6.5%
2023$11,107+0.8%
2022$11,021+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

DeedBook 1150, Page 259