Skip to content

429 Harrison StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 9, 2013

Property Information

Block2178
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,949
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
26%
Improvement Value:$210,700
74%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,722+3.0%
2024$11,383+6.5%
2023$10,690+0.8%
2022$10,607+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,949DeedBook 2389, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1930