Skip to content

14-22 Spruce St.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$2,040,000
Last Sale Date
Apr 2, 2007

Property Information

Block2185
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/24U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,700
19%
Improvement Value:$936,400
81%
Total Assessment$1,155,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,327+3.0%
2024$51,788+6.5%
2023$48,632+0.8%
2022$48,257+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,040,000

To:

DeedBook 1425, Page 95