Skip to content

240 Summer St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block2186
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage2,416
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
23%
Improvement Value:$238,600
77%
Total Assessment$309,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,777+3.0%
2024$12,408+6.5%
2023$11,652+0.8%
2022$11,562+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$51,200
DeedBook 244, Page 180

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook B139, Page 106

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook X137, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1930