Skip to content

191 Burgess Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 1, 2009

Property Information

Block2186
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,848
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
31%
Improvement Value:$147,100
69%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,770+3.0%
2024$8,517+6.5%
2023$7,998+0.8%
2022$7,936+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,848DeedBook 1764, Page 164

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 398, Page 272

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook Q165, Page 146

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook R160, Page 172

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook M135, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1930