Skip to content

177 Burgess PlPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block2186
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,262
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
41%
Improvement Value:$93,200
59%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547+3.0%
2024$6,358+6.5%
2023$5,971+0.8%
2022$5,925+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,262DeedBook 4350, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1930