Skip to content

175 Burgess Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block2186
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,282
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
43%
Improvement Value:$86,900
57%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+3.0%
2024$6,106+6.5%
2023$5,734+0.8%
2022$5,690+1.5%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-022283-15

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Built

Built

Year Built: 1930