Skip to content

292 Summer St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block2190
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,802
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,200
20%
Improvement Value:$273,500
80%
Total Assessment$341,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,088+3.0%
2024$13,682+6.5%
2023$12,848+0.8%
2022$12,749+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft3,802DeedBook 4860, Page 55

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 2775, Page 291Recorded2/18/2016

Property Sale

Sale
$404,243

From:

To:

DeedBook 2557, Page 156Recorded12/2/2014

Property Sale

Sale
$202,500

To:

DeedBook 2200, Page 168

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 1913, Page 39

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1684, Page 59

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 1405, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1930