Skip to content

564-566 Mc Kinley StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2191
Lot55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,369
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$159,500
68%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,418+3.0%
2024$9,139+6.7%
2023$8,567+0.8%
2022$8,499+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925