Skip to content

31 Pine StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2024

Property Information

Block2191
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,279
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
37%
Improvement Value:$106,300
63%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+3.0%
2024$6,759+6.5%
2023$6,347+0.8%
2022$6,298+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,279DeedBook 2288, Page 191

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook Q1379, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1930