Skip to content

108 Hammond AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 20, 2008

Property Information

Block2195
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,303
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
25%
Improvement Value:$212,000
75%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,656+3.0%
2024$11,319+6.5%
2023$10,630+0.8%
2022$10,548+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook D148, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1930