Skip to content

124 Hammond AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Dec 1, 2010

Property Information

Block2195
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,816
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,000
25%
Improvement Value:$216,100
75%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,837+3.0%
2024$11,495+6.5%
2023$10,795+0.8%
2022$10,712+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

To:

Sq Ft2,816DeedBook 1999, Page 273

Property Sale

Sale
$204,250
DeedBook 1841, Page 202

Property Sale

Sale
$478,000
DeedBook 1394, Page 199

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook B136, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1930