Skip to content

94 Hammond Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block2195
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SC-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage2,646
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
22%
Improvement Value:$217,500
78%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,540+3.0%
2024$11,207+6.5%
2023$10,524+0.8%
2022$10,443+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft2,646DeedBook 2328, Page 70

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook L168, Page 325

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook C162, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1910