Skip to content

553 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block2195
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2CB-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
23%
Improvement Value:$251,400
77%
Total Assessment$324,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,392+3.0%
2024$13,005+6.5%
2023$12,212+0.8%
2022$12,118+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 3235, Page 182

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2651, Page 121Recorded7/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920