Skip to content

443 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block2197
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,057
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
22%
Improvement Value:$226,000
78%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,998+3.0%
2024$11,652+6.5%
2023$10,942+0.8%
2022$10,857+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$271,500
DeedBook 2249, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1930