Skip to content

373 Madison StPassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$302,500
Last Sale Date
Aug 22, 2000

Property Information

Block2200
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/12U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage7,836
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,200
9%
Improvement Value:$680,800
91%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,923+3.0%
2024$30,030+6.5%
2023$28,200+0.8%
2022$27,983+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$302,500

To:

Sq Ft7,836DeedBook 168, Page 318