Skip to content

453-461 Paulison AvePassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block3220
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/10U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage7,536
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
19%
Improvement Value:$507,700
81%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,769+3.0%
2024$25,025+6.5%
2023$23,500+0.8%
2022$23,319+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft7,536DeedBook 3119, Page 150Recorded8/15/2017

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook A131, Page 372