Skip to content

38 Lincoln StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block2201
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
18%
Improvement Value:$325,500
82%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,360+3.0%
2024$15,888+6.5%
2023$14,920+0.8%
2022$14,805+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft3,960DeedBook 134, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1900