Skip to content

239 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block2203
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/16U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,800
7%
Improvement Value:$987,400
93%
Total Assessment$1,061,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,753+3.0%
2024$42,490+6.5%
2023$39,901+0.8%
2022$39,593+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 1439, Page 293