Skip to content

21 Wickham StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block3219
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,254
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,700
34%
Improvement Value:$143,600
66%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,001+3.0%
2024$8,741+6.5%
2023$8,208+0.8%
2022$8,145+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook P136, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1900