Skip to content

267 Lafayette AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 1995

Property Information

Block3228
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,231
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
34%
Improvement Value:$158,800
66%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928+3.0%
2024$9,642+6.5%
2023$9,054+0.8%
2022$8,984+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910