Skip to content

427 Paulison AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3220
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,805
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
25%
Improvement Value:$200,500
75%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,033+3.0%
2024$10,715+6.5%
2023$10,062+0.8%
2022$9,984+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900