Skip to content

26 Grove St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 31, 2001

Property Information

Block2150
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage2,394
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,100
35%
Improvement Value:$171,900
65%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+3.0%
2024$10,611+6.5%
2023$9,964+0.8%
2022$9,887+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,394DeedBook 296, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1930