Skip to content

300 BoulevardPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block3227
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,823
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
33%
Improvement Value:$136,000
67%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,370+3.0%
2024$8,128+6.5%
2023$7,633+0.8%
2022$7,574+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,823DeedBook 4365, Page 21

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook I156, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1900