Skip to content

228-230 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 23, 1999

Property Information

Block3227
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,448
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
30%
Improvement Value:$190,900
70%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,210+3.0%
2024$10,887+6.5%
2023$10,223+0.8%
2022$10,145+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,448DeedBook 160, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1930