Skip to content

214 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Apr 13, 2015

Property Information

Block3227
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,636
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
26%
Improvement Value:$239,600
74%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,429+3.0%
2024$13,041+6.5%
2023$12,246+0.8%
2022$12,152+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$158,777
DeedBook Y148, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1900