Skip to content

203 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block3228
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage4,198
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,600
16%
Improvement Value:$412,600
84%
Total Assessment$491,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,252+3.0%
2024$19,668+6.5%
2023$18,469+0.8%
2022$18,327+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,198DeedBook 4062, Page 269

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2159, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1930