Skip to content

221 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block3228
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,371
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,900
34%
Improvement Value:$228,500
66%
Total Assessment$344,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,200+3.0%
2024$13,790+6.5%
2023$12,949+0.8%
2022$12,850+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,371DeedBook 4450, Page 262

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,105DeedBook 3920, Page 1Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

DeedBook 2908, Page 130Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2841, Page 53Recorded6/16/2016

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 392, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1930