Skip to content

132 Pennington AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3230
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage5,118
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,100
34%
Improvement Value:$316,000
66%
Total Assessment$478,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,712+3.0%
2024$19,143+6.5%
2023$17,977+0.8%
2022$17,838+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900