Skip to content

100 High StPassaic, NJ 07055

Vacant Land

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jul 24, 2008

Property Information

Block3231
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningR-1A
Sq Footage4,066
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,415+3.0%
2024$6,230-68.1%
2023$19,518+0.8%
2022$19,368+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

DeedBook 1646, Page 274

Property Sale

Sale
$618,000
DeedBook 1477, Page 123