Skip to content

143 Lafayette Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
May 5, 2005

Property Information

Block3231
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,608
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,300
35%
Improvement Value:$294,200
65%
Total Assessment$453,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,698+3.0%
2024$18,158+6.5%
2023$17,052+0.8%
2022$16,920+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft3,608DeedBook 994, Page 96

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 494, Page 182

Property Sale

Sale
$142,470
DeedBook R149, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1920