Skip to content

123 Lafayette Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jan 8, 2019

Property Information

Block3231
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage4,573
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,600
32%
Improvement Value:$352,100
68%
Total Assessment$515,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,262+3.0%
2024$20,649+6.5%
2023$19,390+0.8%
2022$19,241+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft4,573DeedBook 3495, Page 103

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 2220, Page 53

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook K152, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1920