Skip to content

145 Pennington Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1915

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 20, 1998

Property Information

Block3231
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage4,242
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,400
35%
Improvement Value:$289,100
65%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,244+3.0%
2024$17,718+6.5%
2023$16,638+0.8%
2022$16,510+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft4,242DeedBook 156, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1915