Skip to content

3 Beech StreetPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Oct 20, 1999

Property Information

Block3242
Lot72
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,134
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,200
29%
Improvement Value:$175,300
71%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,163+3.0%
2024$9,870+6.5%
2023$9,268+0.8%
2022$9,197+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft2,134DeedBook 163, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1930