Skip to content

14 Temple PlPassaic, NJ 07055

Built 1935

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 5, 2012

Property Information

Block3232
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,769
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,300
28%
Improvement Value:$311,800
78%
Total Assessment$399,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,455+3.0%
2024$15,980+61.6%
2023$9,889+0.8%
2022$9,813+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,769DeedBook 2136, Page 35

Property Sale

Sale
$272,460
DeedBook 2070, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1935