Skip to content

11 Pennington CourtPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 20, 2002

Property Information

Block3287
Lot85
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,748
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
37%
Improvement Value:$180,200
63%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,800+3.0%
2024$11,459+6.5%
2023$10,761+0.8%
2022$10,678+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,748DeedBook 451, Page 50

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook R164, Page 346

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook F132, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1930