Skip to content

255 Howe Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$267,800
Last Sale Date
May 6, 2004

Property Information

Block3241
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,692
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
29%
Improvement Value:$169,000
71%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,813+3.0%
2024$9,530+6.5%
2023$8,949+0.8%
2022$8,880+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,800

To:

Sq Ft1,692DeedBook 779, Page 218

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 184, Page 112

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook G168, Page 57

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook Y-127, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1930