Skip to content

68 Linden StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jul 10, 2003

Property Information

Block3242
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SW/ATT-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,964
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
29%
Improvement Value:$168,600
71%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,788+3.0%
2024$9,506+6.5%
2023$8,926+0.8%
2022$8,857+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930