Skip to content

108 Linden St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Jun 8, 2011

Property Information

Block3242
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage853
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$85,900
58%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,119+3.0%
2024$5,942+6.5%
2023$5,580+0.8%
2022$5,537+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500

To:

Sq Ft853DeedBook 2061, Page 249

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1456, Page 47

Property Sale

Sale
$869,248
DeedBook 718, Page 57

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook M134, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1930