Skip to content

48 Linden StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$151,999
Last Sale Date
Dec 17, 2001

Property Information

Block3242
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SW/ATT-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,284
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,300
21%
Improvement Value:$243,300
79%
Total Assessment$309,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,765+3.0%
2024$12,396+6.5%
2023$11,641+0.8%
2022$11,551+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$151,999

To:

Sq Ft2,284DeedBook 364, Page 3

Property Sale

Sale
$142,930
DeedBook 175, Page 166

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook Y144, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1930