Skip to content

349 BoulevardPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block3242
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,756
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
24%
Improvement Value:$231,900
76%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,583+3.0%
2024$12,220+6.5%
2023$11,476+0.8%
2022$11,387+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook Q163, Page 144

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook K162, Page 286

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook C138, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1930