Skip to content

179 High StPassaic, NJ 07055

Built 1959
Church/Charitable

Last Sale Price
$626,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block3256
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage5,849
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,100
25%
Improvement Value:$408,500
75%
Total Assessment$545,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$12,673+6.5%
2023$11,900+0.8%
2022$11,809+1.5%
2021$11,638+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$626,000

To:

Sq Ft5,849DeedBook 4111, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1959