Skip to content

175 High StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 3, 1999

Property Information

Block3256
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,249
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,600
39%
Improvement Value:$213,700
61%
Total Assessment$350,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,443+3.0%
2024$14,026+6.5%
2023$13,171+0.8%
2022$13,070+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,249DeedBook 164, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1925